-->

NERIE Umiam B.Ed Admission 2021

 NERIE Umiam B.Ed Admission 2021: Online Application


NERIE Umiam B.Ed Admission 2021 - উত্তৰ-পূব আঞ্চলিক শিক্ষা প্ৰতিষ্ঠান (এনইআৰআইই), উমিয়াম, মেঘালয় হৈছে উত্তৰ-পূব- অসম, অৰুণাচল প্ৰদেশ, মণিপুৰ, মেঘালয়, মিজোৰাম, নাগালেণ্ড, ছিকিম আৰু ত্ৰিপুৰাৰ আঠখন ৰাজ্যৰ শৈক্ষিক প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰাৰ বাবে এক মুখ্য প্ৰতিষ্ঠান। ই বি.এড., এম.এড. সহ বিভিন্ন পাঠ্যক্ৰম আগবঢ়ায়।


NERIE Umiam B.Ed Admission 2021: Online Application


NERIE Umiam B.Ed Admission 2021


এন.ই.আৰ.ই.আই., উমিয়ামে উমিয়ামৰ এন.ই.আৰ.ই.ই.-ত 2 বছৰীয়া নিয়মীয়া বি.এড. পাঠ্যক্ৰমত নামভৰ্তিৰ বাবে উমৈহতীয়া প্ৰৱেশ পৰীক্ষা - চি.ই.ই. 2021-ৰ বাবে আনুষ্ঠানিক অধিসূচনা প্ৰকাশ কৰিছে। আগ্ৰহী আৰু যোগ্য প্ৰাৰ্থীসকলে ইয়াত আবেদন কৰিব পাৰে।

NERIE Umiam B.Ed Admission 2021 | নেৰি উমিয়াম বি.এড নামভৰ্তি 2021 বিৱৰণ


পাঠ্যক্ৰমৰ নাম (Course Name): শিক্ষাৰ স্নাতক (বি. এড)

পাঠ্যক্ৰমৰ সময়কাল : 2 বছৰ (নিয়মীয়া)

আসনৰ সংখ্যা (Total Seats): 50

ৰাজ্য অনুসৰি আসন বিতৰণ (State-wise) :


অসম: ১৫
অৰুণাচল প্ৰদেশ: ৫
মণিপুৰ: ৫
 
মেঘালয়: ৫
মিজোৰাম: ৫
নাগালেণ্ড: ৫
ছিকিম: ৫
ত্ৰিপুৰা: ৫

Eligibility Criteria of NERIE 2 Year B.Ed Course - যোগ্যতাৰ চৰ্ত


বিজ্ঞান বা গণিতত বিশেষজ্ঞতা সহ বিজ্ঞান/অভিযান্ত্ৰিক বা প্ৰযুক্তিত স্নাতকোত্তৰ ডিগ্ৰী আৰু/বা বিজ্ঞান/প্ৰযুক্তিত স্নাতকোত্তৰ ডিগ্ৰী থকা প্ৰাৰ্থীসকল আৰু/বা সামাজিক বিজ্ঞান/মানৱবিজ্ঞান/বাণিজ্যত স্নাতকোত্তৰ ডিগ্ৰী (অনুসূচীত জাতি/অনুসূচীত জনজাতি/পিডব্লিউডি প্ৰাৰ্থীৰ বাবে 5% নম্বৰৰ শিথিলতা) কাৰ্যসূচীত নামভৰ্তিৰ বাবে যোগ্য।


About NERIE 2 Year B.Ed Course | এন.ই.আৰ.ই.আই. 2 বছৰীয়া বি.এড পাঠ্যক্ৰমৰ বিষয়ে


দুবছৰীয়া শিক্ষা স্নাতক কাৰ্যসূচী, যাক সাধাৰণতে বি.এড. বুলি কোৱা হয়, ৰাষ্ট্ৰীয় শিক্ষক শিক্ষা পৰিষদৰ (এন.চি.টি.ই.) পৰামৰ্শৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি প্ৰস্তুত কৰা হৈছে। এয়া হৈছে এক পেছাদাৰী পাঠ্যক্ৰম যি শিক্ষকসকলক উচ্চ প্ৰাথমিক বা মধ্যস্তৰ (ষষ্ঠ-অষ্টম শ্ৰেণী), মাধ্যমিক স্তৰ (নৱম-দশম শ্ৰেণী) আৰু স্নাতকোত্তৰ আবেদনকাৰীসকলৰ বাবে উচ্চতৰ মাধ্যমিক স্তৰ (দ্বাদশ শ্ৰেণী) প্ৰস্তুত কৰে। পাঠ্যক্ৰমটো বিষয় জ্ঞান, মানৱ বিকাশ, শিক্ষাগত জ্ঞান আৰু যোগাযোগ দক্ষতাৰ অধ্যয়নএকত্ৰিত কৰাৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰা হৈছে।

এই কাৰ্যসূচীয়ে বিশেষভাৱে বিজ্ঞান, গণিত, ভাষা আৰু সামাজিক বিজ্ঞানৰ মাধ্যমিক বিদ্যালয়ৰ বাবে মানদণ্ডৰ শিক্ষক প্ৰদান কৰে। প্ৰতি বছৰে পাঠ্যক্ৰমত ভৰ্তি হোৱা শিক্ষাৰ্থীসকলে বিজ্ঞান আৰু গণিত বা সামাজিক বিজ্ঞান আৰু ভাষা বাছনি কৰে। ই তেওঁলোকক বিজ্ঞান/গণিত, আৰু সামাজিক বিজ্ঞান/ভাষাৰ দক্ষ শিক্ষক হোৱাৰ অধিকাৰ দিয়ে। পাঠ্যক্ৰমটো এনেদৰে প্ৰস্তুত কৰা হৈছে যে শিক্ষাৰ্থীসকল বিষয়বস্তুৰ লগতে শিক্ষাবিজ্ঞানৰ বিষয়ে ভালদৰে পৰিচিত হ'ব। চিইই-2021-ৰ জৰিয়তে প্ৰাৰ্থীসকলে তেওঁলোকৰ যোগ্যতাৰ স্থিতিৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি আজমেৰ, ভুৱনেশ্বৰ, ভূপাল, মহীশূৰ আৰু নৰ্থ ইষ্ট ৰিজিঅনেল ইনষ্টিটিউট অৱ এডুকেশ্বন (এনইআৰআইই) শ্বিলঙত যিকোনো এটা আৰআইইত বি.এড.-ত নামভৰ্তি কৰাৰ সুযোগ পাব।

Application Fee NERIE Umiam B.Ed Admission 2021 - আবেদন মাচুল


আবেদনৰ বাবে মাচুল হৈছে সাধাৰণ আৰু অ'বিচিৰ বাবে 1000/- টকা আৰু অনুসূচীত জাতি/অনুসূচীত জনজাতি/ পিডব্লিউডি/ইডব্লিউএছ প্ৰাৰ্থীৰ বাবে 500/- টকা।


How to Apply for NERIE Umiam B.Ed Admission | এন.ই.আৰ.ই.আই. উমিয়াম বি.এড নামভৰ্তিৰ বাবে কেনেদৰে আবেদন কৰিব লাগে


উত্তৰ-পূবৰ ৮ খন ৰাজ্যৰ আগ্ৰহী আৰু যোগ্য প্ৰাৰ্থীসকলে ২০.০৫.২০২১ চনৰ পৰা ৩০.০৬.২০২১ চনলৈ www.cee.ncert.gov.in অফিচিয়েল ৱেবছাইটৰ জৰিয়তে অনলাইন আবেদন কৰিব পাৰে।

Important Dates of NERIE Umiam B.Ed Admission 2021 | এন.ই.আৰ.ই.আই. উমিয়াম বি.এড নামভৰ্তি 2021-ৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ তাৰিখ


অনলাইন পঞ্জীয়ন আৰু আবেদন পত্ৰ দাখিল (Registration and Submission of Application Form) : 20/05/2021 ৰ পৰা 30/06/2021

এডমিট কাৰ্ড  (Admit Card) ডাউনলোড কৰক: 10/07/2021 ৰ পৰা 18/07/2021

উমৈহতীয়া প্ৰৱেশ পৰীক্ষাৰ তাৰিখ Date of Common Entrance Examination - চিইই 2021: 18/07/2021

বি.এড.-ৰ ফলাফল ঘোষণা: 05/08/2021

Important Links of NERIE Umiam B.Ed Admission 2021 - এন.ই.আৰ.ই.আই. উমিয়াম বি.এড নামভৰ্তিৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ ৱেব-লিংকসমূহ


অনলাইন এপ্লিকেচন: ইয়াত ক্লিক কৰক।

নামভৰ্তিৰ অধিসূচনা: ইয়াত ক্লিক কৰক।

তথ্য পুস্তিকা: ইয়াত ক্লিক কৰক।

Post a Comment

Previous Post Next Post